Menu
background

News

Tänavuse TechDay hübriidkonverentsi avab Eesti President Kersti Kaljulaid

Eesti suurimal tehnoloogiaüritusel tutvustati IT olevikku ja tulevikku

Dirk Hofmann: tehisintellekt tuleb ja me oma töökohtadel hakkame sellega harjuma

Biohäkker Teemu Arina käib masinate soovitusel saunas ainult päeval ja õpetab, kuidas oma keha häkkida

Transformeerime ettevõtted digitaliseerimise toel täiesti uueks

Tech Day welcomes Dirk Hofmann

Eesti suurim tehnoloogiakonverents Tech Day toob digitaalse maailma koju kätte

Tech Day welcomes Teemu Arina

The ever-changing digital world


Tänavuse TechDay hübriidkonverentsi avab Eesti President Kersti Kaljulaid

15.oktoobril toimuv Baltikum suurim tehnoloogiakonverents TechDay uurib sel aastal, kuidas on tänased tehnoloogilised lahendused muutunud maailmas toime tulnud ja mis on järgmised suurimad väljakutsed. Sel aastal leiab sündmus aset hübriidkonverentsina, millest osa saab võtta virtuaalselt.

TechDay toimub juba 15. aastat ning on aja jooksul kasvanud Baltikumi suurimaks tehnoloogiakonverentsiks. Sel aastal esineb sündmusel üle 50 valdkonna tipptegija Eestist ja kaugemalt. Konverentsi avab kõnega Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid, millele järgneb Henrik Roonemaa poolt modereeritud diskussioon Presidendiga.

Lisaks esinevad TechDayl näiteks Funderbeami asutaja ja juht Kaidi Ruusalepp, pikaajaline tippjuht ja majandusekspert Robert Kitt, Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik, spordibioloog ja Tallinna Ülikooli õppejõud Kristjan Port, Eesti riigi tehnoloogiate juht (CTO) Kristo Vaher ja biohäkker Siim Land. Välismaistest esinejatest aga Fujitsu Euroopa andmeanalüüsi ärisuunajuht Glenn Fitzgerald, Cisco Soome ja Baltikumi juht Janne Tägström ning Huawei küberturbe ja privaatsuse asepresident Mika Lauhde.

Tänavuses paneeldiskussioonis heidetakse pilk tulevikku ja arutletakse kõige aktuaalsematel teemadel, mis hetkel majandust ning ühiskonda puudutavad. Paneelis osalevad EfTEN Capital tegevjuht ja ettevõtja Viljar Arakas, ettevõtja, advokaat ja kodanikuaktivist Marti Hääl, infotehnoloog ja IT-visionäär Linnar Viikja Elisa Eesti juht Sami Seppänen. Diskussioonipaneeli modereerib Henrik Roonemaa.

TechDay korraldaja, Elisa ärikliendiüksuse juhi Margus Vaino sõnul on selleaastase konverentsi kandvaks teemaks reality check ehk reaalsuskontroll. „Tänavune kevad ongi olnud meile kõigile kui üks suur reaalsuskontroll ja väljakutseid pakkuv harjutusplats. Oleme pidanud omaks võtma uued käitumisnormid, harjutama tarku tööviise ja paljud asjad enda jaoks ümber mõtestama. Kõiges selles on tehnoloogia mänginud suurt rolli. Sellest ajendatult arutleb TechDay tunnustatud tipptegijate osalusel, kuidas maailm muutunud on. Kas tehnoloogilised lahendused on tänaseks meid aidanud või pigem mitte? Mis on saanud viimastest megatrendidest ja kas muutuste elluviimiseks on tõesti vaja pandeemiat või saab ka teisiti,“ tõi Vaino näiteid arutlusteemadest.

Vaino sõnul on konverents jätkuvalt Eesti tehnoloogiavaldkonna inimeste suurim kohtumispaik, mis sel korral tänu virtuaalsele vormile jõuab veel suurema hulga osalejateni. „Meil on aastatega kujunenud tugev kogukond, kes omavahel kogemusi, uusi teadmisi ja parimaid praktikaid jagab. Tänavune toimumisformaat annab võimaluse seda veelgi võimendada, kogukonda kasvatada, uusi kontakte leida – seda iga osaleja süle- ja tahvelarvutis, nutitelefonis kontorilaua taga või maakodus. See on hea näide, kuidas tehnoloogia suudab inimesed sellel omamoodi ajal siiski edukalt ühte „ruumi“ kokku tuua.“

Osalejaid ootab konverentsil mitu paralleelsessiooni juhtimisest, tehnoloogia ja küberturvalisuse teemadeni välja. Osa saab võtta virtuaalsetest kohtumistest ehk online meet up’idest teiste külalistega. Päeva juhib tunnustatud tehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa.

TechDay on Baltikumi suurim tehnoloogiakonverents, mis toob kokku IT-spetsialistid, korporatsioonide ning tehnoloogiavaldkonna juhid ja tegijad. Konverentsi on korraldatud 15 aastat. Sel aastal toimub sündmus hübriidkonverentsi vormis Kultuurikatlas ja virtuaalkeskkonnas. Teiste seas esinevad konverentsil Markus Lippus (MindTitan), Mailiis Ploomann (Elisa Eesti), Mehis Hakkaja (Clarified Security) ja James Hall (HPE Storage). Esinejate nimekiri täieneb jooksvalt. Konverentsi programmi ja piletimüügi kohta saab lisainfot TechDay veebilehelt.

 

 


Eesti suurimal tehnoloogiaüritusel tutvustati IT olevikku ja tulevikku

13. septembril Tallinnas toimunud Eesti suurimal tehnoloogiakonverentsil toodi kokku parimad ideed, asjatundjad ja lahendused. Tech Day 2018 konverentsi peateemaks oli transformatsioon, mille raames vaadati tehnoloogia ja digitaalse revolutsiooni mõju, riske ning võimalusi ettevõtetele, ärisektorile ja ühiskonnale.

Eile toimus Tallinnas Hotell Olümpias Eesti suurim tehnoloogiakonverents Tech Day 2018. Konverentsil esines ettekannetega mitmekümneid tehnoloogia, küberturvalisuse, juhtimise ja innovatsiooni eksperte üle Euroopa. Esinejad jagasid kogemusi oma erialavaldkondadest ja kaasa sai lüüa ka praktilistes töötubades ning aruteludes.

Seminari üks põnevamaid esinejaid oli Eesti Välisluureameti peadirektor Mikk Marran, kes rääkis, kuidas digitaliseerimine on kujundanud riigi ohupilti maailmast ja kuidas Välisluureametis ohte nähakse. Peadirektori ettekanne oli sedavõrd avatud, et turvalisuskaalutlustel keelati ettekande salvestamine kõigil kuulajatel.

Coop panga juht Margus Rink rääkis oma ettekandes, kuidas ligi 116 aastat vana ja pika traditsiooniga ettevõte on viimastel aastatel võtnud kasutusele terve rea tehnoloogilisi rakendusi ning sisenenud nüüdseks ka ülimalt digitaliseeritud pangandusturule, kuid poleks saavutanud tänast edu ilma inimpuudutuseta. „Coop on ühistu kaubandus ja selle põhijuurikaks on inimkapital – tehnoloogia on ainult täiendav faktor,“ sõnas Rink ettekande sissejuhatuses. Panga juht tõdes, et peaaegu iga tehnilise lahenduse või uuenduse populariseerimisel on suureks osaks olnud nende töötajate interaktsioon klientidega, mis saab määravaks, kas teenus võetakse omaks või mitte.

Eesti telekomettevõtte Elisa senisest kokkupuutest tehisintellektiga, rääkis Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann. „Tehisintellekt ei ole asi iseenesest, vaid töövahend ettevõtte strateegiliste eesmärkide saavutamiseks. See lugu on kindlasti alles oma esimeste peatükkide juures, aga oleme veendunud, et sisukord on meil suures piires paigas,“ rääkis Ploomann. Telekomteenuste valdkonna juhi sõnul tuleb ettevõtetel endale kõigepealt selgeks teha, mis ülesandeid tehisintellektiga lahendada soovitakse ja julgelt tasub partneritena kasutada Eesti start-up’e, kes valdkonda paremini tunnevad. „Samas tuleb mõista et ükski „AI“ ei ole karbitoode, mis maagiliselt ja iseseisvalt probleeme tuleb lahendama. Tegemist on tõsise koostööprojektiga inimeste ja tehisintellekti vahel.“

Eestis küberturvalisusele spetsialiseerunud ettevõtte Clarifield Security tegevjuht Mehis Hakkaja tutvustas küberturvalisuse testimist red teamingu ja ohu jahtimisega. Maineka West Pointi sõjaväeakadeemia vilistlane jagas küberturvalisusest ja selle tagamisest sõjalugusid ning õpetlike näpunäiteid, et igapäevaseid toiminguid turvaliselt teostada. Näiteks tasub võimalusel alati aktiveerida kahe astmeline autentimine ja mitte kasutada sama parooli iga konto loomisel.

Santa Monica Networksi ja Elisa ärikliendi üksuse juht Margus Vaino sõnas, et tänavune konverents on olnud kindlat varasematest populaarsem ja seda suuresti tänu mitmekümnetele kõnelejatele erinevatest valdkondadest ning ettevõtetest. „Nimemuutuse läbinud ja ajaga aina suuremaks sirgunud konverentsilt võttis tänavu osa üle 500 inimese. Kui keegi sai siit kasvõi ühe või kaks tarkusetera, mille üle kodus mõelda, siis oleme meie oma tööd väga hästi teinud,“ kinnitas Vaino.


Dirk Hofmann: tehisintellekt tuleb ja me oma töökohtadel hakkame sellega harjuma

Juba sel neljapäeval, 13. septembril toimub Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpias rahvusvaheline tehnoloogiakonverents TechDay. Selle konverentsi esineja ning tehisintellekti ekspert Dirk Hofmann astub üles õhtupoolses programmis ja räägib, kuidas ettevõtted läbivad teekonna tehisintellekti ja andmete enda kasuks tööle panemiseks.

DAIN Studios´i kaasasutaja ning tehisintellekti ja andmete analüüsi alal ärikonsultandina tegutsev Dirk Hofmann demüstifitseerib seda salapärast AI-d ehk tehisintellekti, rääkides lahti, kuidas uus tehnoloogia võiks ärisid muuta heas mõttes ja need veel paremini tööle panna. Küsisime sel teemal temalt mõned küsimused.

Miks on AI ettevõtetele vajalik? Kas on võimalik äridel ka sellest mööda hiilida ja mitte sellega tegeleda lähemas tulevikus?

Tehisintellekt on moesõna, mida kasutatakse peaaegu igal pool. AI kasutus aga sõltub loomulikult sellest, mis valdkonnas tegutsetakse. Kuigi tegemist on justnagu maagilise sõnaga, mis igasuguseid probleeme lahendab, siis praeguseks on AI ettevõtetes pigem intelligentne andmetöötlus. Andmeid peab olema palju ja tehisintellekt õpib andmeid aina paremini analüüsima.

AI aitab info parema mõistmise abil ka klientidega paremini suhelda. Kui tahad olla võimalikult kliendikeskne, siis pead AI-d kasutama.

Samas on ka ärilt-ärile ettevõtteid, millist kasu neile AI pakub?

B2B ehk ärilt ärile tegutsevad ettevõtted saavad samuti AI-st kasu andmemustreid analüüsides. Oletame näiteks, et Brasiilias asuvas kaevanduses läheb tähtis kaevandusmasin katki. Kui palju see seisak reaalselt kahju toob ja kas oleks võimalik olnud ennustada, millal see masin tegelikult katki läheb? Tehisintellekt oskaks siin aidata ja ennustada aja, arvestades ka reaalseid kahjusid, mis seisakuga tulevad. Kui seisak on väga kulukas, siis AI annab sellest ennustavalt teada ning hoiatab, milliseid varuosi peaks ette tellima. Kui me AI-d ei kasuta, siis loomulikult läheb masin katki siis, kui läheb ja edasi tegeletakse vaid tagajärgedega.

Tehisintellektil ongi suur roll ettevõtete kulude ja tulude planeerimisel, arvestades kõiki andmeid, mis firmas on kasutada. Selliste ennustuste ja prognoosidega saab finantsjuhtimist palju automatiseerida.

Millised on huvitavamad näited erinevatest valdkondadest, kus AI aitab ärile kaasa?

Töötame praegu näiteks koos farmeritega, nende valdkonnas on palju huvitavaid väljakutseid. Arvutinägemine (Computer Vision) aitab põllumehi andmete kogumisel ja otsuste tegemisel, kui tehisintellekt hindab pildi põhjal olukorda (põllul või laudas).

AI võib analüüsida ka meditsiinilisi pilte – näiteks röntgenpilte ja õppida aina juurde sellest, mida piltidelt leiab. Samuti saab AI-d treenida haigusi diagnoosima. Nii omandab see spetsialisti oskused ja võib näiteks kuskil kauges kohas Indias üsna iseseisvalt tegutseda.

Eesti on ka hea näide valitsuse tasemel targast andmete kasutamisest. Eesti nutikas e-riik on Saksamaast praegu aastaid ees, see kõik on Eestis väga huvitav, mismoodi riik saab andmeid kasutada ja neid analüüsides e-valitsust rakendada. Minu jaoks on Eestis toimuv väga põnev just andmetöötluse ja andmete kasutamise valdkonnas.

Mida telekomiettevõtted tehisintellektist kasu saavad või on juba kasu saanud?

Siingi on näide üsna lähedalt võtta: Elisa on oskuslikult automatiseerinud klienditeenindust, pole vaja enam nii palju inimtööjõudu, kes istuks boksides ja vastaks kogu aeg samadele küsimustele. Tehisintellekt suudab need lihtsad ja pidevalt korduvad küsimused ise ära vastata.

Telekomifirmade äri poolelt aga oskab AI ennustada näiteks võrgukoormusi.

Milliseid vigu kiputakse AI kasutuselevõtul tegema?

Tihti alahinnatakse seda mõju, mida AI pakub. Arvatakse, et tegemist on vaid uue tehnilise lahendusega, kuid tegelikult muudab tehisintellekt päris oluliselt kogu ärimudelit, mida firma kasutab. Muudab ka inimeste tööd.

Suurim väljakutse ongi seda uut äriprotsessi kasutama hakata. Sellesama kaevanduse näitel AI aitab teada saada, millal mõni oluline masin katki läheb ja kui oluline see on, s.t kui palju tekitab seisak rahalist kahju. Kui tehisintellekti ignoreerida või mitte kasutusele võtta, läheb masin ikka samamoodi katki, kuid ettevõtte jaoks ootamatult ning sel hetkel ei pruugi vajalikku varuosa olla, selle hankimine võtab palju rohkem aega. Kokkuvõttes on kahju suurem.

Seega tuleb ettevõtet uutmoodi juhtida, võtta kuulda nõu tehisintellektilt, mis hoiatab suurema kahju eest või soovitab, kuidas äri paremini korraldada.

Milliseid uusi oskusi on vaja, kas on oht, et keegi kaotab jälle töö?

Jah, uusi oskusi on tõesti vaja ja uusi rolle, et tehisintellekti abiga ettevõtte digitaalset muundumist korraldada. Kui firmas on tugev kultuur ja vanad traditsioonid, siis muutusi on raskem teha, aga paljud asjad tuleb siiski ära teha.

Nii juhtkond kui turundajad peavad olema aina enam andmetest huvitunud (Data Curious). Töötajaid peab huvitama, mis on andmete taga ja mida see tähendab. Siis saab ka paljusid töid automatiseerida, eriti just turunduses. Kui tahad intelligentset masinat oma äri heaks kasutada, peab teadma, milliseid andmeid sellele pakkuda ning mida AI võiks analüüsida.

Uued ametid tõesti tulevad ja saavad tähtsamaks: andmeteadlased, tarkvaraarendajad, andmeanalüütikud – neid lähem palju enam vaja. Ettevõtetesse tuleb ka uusi tehnoloogiaid aina enam: pilveteenused, Open Source (avatud lähtekood), AI jne.

See kõik toob tegelikult töökohti isegi juurde, mitte ei kaota, kuid nagu ikka, on vaja uusi oskusi, et nendel uutel töökohtadel töötada.

Soomes näiteks on ettevõtted ja riik teinud üheskoos koolitusi, et tehisintellekti võimalusi tutvustada ja sellega seotud oskusi arendada. Kõik võiksid end selle valdkonnaga kurssi viia ja täiendada, sest kokkupuuteid AI-ga tuleb tulevikus aina rohkem ette.

Tegelikult muutubki keskkond ju pidevalt, tuleb juurde uusi ameteid ja töökohti ning vanad tasapisi kaovad. Alati on vaja end täiendada.


Biohäkker Teemu Arina käib masinate soovitusel saunas ainult päeval ja õpetab, kuidas oma keha häkkida

Mis on biohäkkimine? Enamikele kangastub ilmselt esimesena mõni ulmefilm, kus hull teadlane laseb end ultramodernses laboris masinatel ümber programmeerida ja oma DNA koodi üle kirjutada. Soomlane Teemu Arina end laboris siiski algosadeks ei võta, ent nimetab end siiski biohäkkeriks.

Tema sõrmes särab hõbedane, pealtnäha täiesti tavaline sõrmus, mille siseküljel olevad sensorid mõõdavad aga mitut erinevat näitajat, mille põhjal saab Teemu teada, kuidas tema keha töötab.

Sõrmus mõõdab tema keha temperatuuri 0,01 kraadise täpsusega. Sellest saab Teemu teada, kui ta lähemate päevade jooksul haigestuda võib. Sõrmus teab ka tema pulssi. Kui see on rahulikult olles tavalisest kõrgem, võib inimene teada näiteks, et stressitase on tavalisest suurem ning et tal on unevaegus.

Sõrmus jälgib ka und ning närvisüsteemi taastumist stressist või šokist. Lisaks sõrmusele on tal käel veel üks randmerihm, mis jälgib erinevate südamelöökide vahelist kõikumist. Selle näitaja keskmist arvutades võib pikemas perspektiivis, näiteks aasta lõikes analüüsida, mil oli stressirohkem periood.

Teemu seljakotist võib muuhulgas leida ka 630 nanomeetrise valguslaseri, mida tavaliselt kasutatakse teraapia eesmärkidel ning kliinilises meditsiinis valu vähendamiseks. Teemu kasutab laserit aga selleks, et vähendada stressist tekkivat minipõletikku organismis ning seega aitab ta oma organismil kiiremini taastuda.

Keskpäevane saunatamine

Mõnda aega tagasi koges Teemu Indoneesias olles maavärinat ning ehkki ta seda ise ei tundnud, andsid seadmete poolt kogutavad andmed teada, et tema keha oli nädalapäevad pärast sündmust ikka veel stressis.

Tänu masinõppele ja algoritmidele teab Teemu ka näiteks seda, et tema organismile ei ole kasulik õhtuti saunas käia, sestap teeb ta seda tavaliselt kell kaks päeval.

“Avastasin, et kui ma käin õhtuti saunas ja lähen pärast seda magama, on mu keha temperatuur viie tunni jooksul peale magama minekut kõrgem. Sellest tulenevalt, ehkki ma magan endale sobivad seitse tundi, ei suuda mu keha ärkamise hetkeks täielikult taastuda sellest stressist,” räägib Teemu ja sõnab, et kui ta hakkas käima saunas pealelõunal, umbes kella kahe paiku, avastas ta, et keha taastub magama minnes mitte ainult täielikult, vaid teeb seda ka efektiivsemalt kui ilma saunata päevadel.

Teemu võrdleb säärast olukorda treeninguga: “Kui sa treenid liiga palju, ei jõua su keha taastuda. Kui liiga vähe, ei saavuta sa soovitud efekti.”

Tegelikult ongi biohäkkimise keskmes oma keha tundmine. Teadmine, mis tekitab stressi ja mis aitab taastuda, milliseid aineid keha teatud hetkel vajab ning millisel hetkel on inimene kõige efektiivsem. Mõni teeb seda tehnoloogia abil, aga mõned süvenevad endasse ja leiavad selle info otse enda kehast.

Teemu toob näiteks inimesed, kes mediteerivad ja õpivad läbi aastate end tundma. Tema on valinud enda tundmiseks lihtsalt tehnoloogia, millest saadud andmetele vastavalt ta liigub, toitub või magab. Isegi meie vestluse ajal aset leidnud lõunasöögi tellis ta arvestades seda, et lendas Tallinnasse marsruudil Indoneesia/Hong-Kong/Helsingi/Tallinn.

“Ma söön asju, mis aitavad mul paremini taastuda. Madala süsivesikute sisaldusega toit, siin on ka munakollast, kus on palju B-vitamiini, mida kasutab närvisüsteem kõrge stressi korral, seega ma toetan närvisüsteemi sellega, et söön B-vitamiini,” räägib Teemu.

See on olulisem kui kunagi varem

Teemu leiab, et biohäkkimine on täna olulisem kui ei kunagi varem. Oma organismi kohta andmeid teades suudame me ära hoida haigestumist ning töötada efektiivsemalt, elada kauem ja olla tervislikumad. “Tänase tervishoiusüsteemi viga ongi see, et me ei hoia tervist, vaid tõrjume haigusi,” räägib ta, vihjates sellele, et arsti juurde minnakse tavaliselt siis, kui midagi juba valesti on.

Häkker annab soovitusi: millest alustada?

Aga hea küll, kuidas siis biohäkkimise ja oma keha tundmisega algust teha?

Teemu soovitab leida midagi, mida oma elus parandada soovitakse. Kui inimesel on probleemid unega, tuleks alustada oma une jälgimisest ja vaadata, kui hästi ja kaua sa magad. Selleks ei pea Teemu sõnul kohe poodi kallist unemonitori ostma tormama, vaid piisab algatuseks ka mõnest nutitelefoni äpist, mis sulle sinu une kohta andmeid annab. Jälgides andmeid on võimalik katsetada, kas näiteks nädalase või öise unekoguse suurendamine aitab probleeme paremaks muuta.

Kõik see ei käi loomulikult hetkega, Teemu sõnul võtab juba harjumuste muutmine aega seitse kuni kaheksa nädalat. Kui progress on märgatav ja liigub positiivses suunas, saab asuda järgmise teema kallale, mida oma keha juures jälgida ja paremaks muuta.

Teemu leiab, et keha on nagu arvuti, mille sätteid saame me piisava info olemasolu korral muuta ning endale mugavamaks ning efektiivsemaks sättida.

Teemu Arina esineb 13. septembril Tallinnas, TechDay konverentsil.

Allikas: Geenius.ee


Transformeerime ettevõtted digitaliseerimise toel täiesti uueks

Margus Vaino: Tech Day on digimaailma suunanäitaja ärijuhtidele!”

Kätte on jõudnud ajajärk, kus IT ja digitaliseerimine aitavad ettevõtetel kasutusele võtta täiesti uued ärimudelid – poest saab pank ja sularahaautomaat, postimajast logistikaettevõte ning pangakontorist internetipank. Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpias 13. septembril toimuval rahvusvahelisel konverentsil Tech Day jagab eesrindlike ettevõtete koorekiht praktilisi kogemusi, kuidas IT ja digitaliseerimise toel ettevõtet uueks transformeerida. Lisaks kuuleb näiteks veel ka ettekandeid inimese mõistuse ja tunnete kloonimise ning klienditeeninduses vestlusroboti kasutusele võtmise teemadel.  

„Olgem ausad, IT suudab ettevõtteid muuta kardinaalselt ning meie olevik on täna juba see, et kõik ärid muutuvad IT-põhiseks,“ ütleb Elisa ja Santa Monica Networksi juhatuse liige, TechDay konverentsi korraldaja Margus Vaino. „Kui mõtleme pankadele, mis varem tähendasid meile kliente pangakontorites, siis täna ei kujuta keegi elu ette ilma digitaalse internetipanganduseta. Kui vaatame postiasutusi, mis varem tähendasid meile postiljone, postkaste ja kirju ümbrikus, siis tänaseks on nendest asutustest kujunenud rahvusvahelised logistikaettevõtted. Firmad, mis toovad kauba üle maailma sulle tööle või koju kätte või panevad sobivasse pakiautomaati,“ kirjeldab Vaino viimase aja kiireid ärimudelite transformeerumisi.

Vaino lubab, et TechDayl saab osaleja ülevaate nii IT ja digimaailma tänastest kui ka tuleviku trendidest ning lisaks veel uutest tehnoloogiatest. Samuti näeb, kuidas digitaliseerimine ja IT aitavad ettevõtetel täielikult transformeeruda. „Meil on hulgaliselt ettevõtteid, kes oma kogemusi jagavad ning töötubasid, kus ise kaasa mõelda ja kätt proovida,“ lubab Vaino.

Margus Vaino kinnitab, et ettevõtete ärimudelite kardinaalne teisenemine eeldab muudatusi juhtimises, tööharjumustes ja IT-süsteemides. „TechDay`l kuuleb erinevate Eesti ja rahvusvaheliste ettevõtete harivaid kogemuslugusid, kuidas kogu see transformeerumine on toimunud. Olgu selleks siis Cisco, Eesti Välisluure agentuuri, Coopi, Omniva või Elisa kogemused,“ räägib Vaino. „Kuuleme, miks on lisandunud jaeettevõttena tegutsevatele Coopi ühistutele pangandustegevus ning kuidas nad on ehitanud üles täisdigitaalse ettevõtte unustamata inimpuudutuse. Kuidas üks maailma suurimaid riistvara tootja Cisco muudab oma ärimudelit ja mida see tähendab ettevõte kultuurile.“

Põnevate ja praktiliste kogemuslugude kõrval esineb ka tehnoloogiaettevõtja ja juhtimiskonsultant Teemu Arina, kes filosofeerib teemalinimese mõtete, kogemuste, unistuste kandmisest väljapoole inimmõistust – kuidas kloonida mõistust ja tundeid. Kuidas 5. tööstusrevolutsioonis bioloogiline intellektuaalsus ühineb bioloogilisega vormides uue elu vormi, mis pole inimene ega masin. Arina viib läbi ka põneva töötoa, kus ta puudutab inimese biohäkkimist ehk kuidas optimeerida meie erinevaid elu aspekt – und, toitumist, treeningut ning leida paremat töö ja puhkamise tasakaalu.

Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann räägib konverentsil tehisintellekti kasutusele võtmise kogemustest ettevõttes, täpsemalt, kuidas kiirendada klienditeenindust vestlusroboti abil ja tuvastada inimesi näobiomeetria tehnoloogiat kasutades.

Lisaks jagavad konverentsil enda kogemusi Cisco Soome tegevjuht Mervi Airaksinen, Omniva tehnoloogiajuht Mart Nael, Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink, Välisluureameti peadirektor Mikk Marran, Helmese tegevjuht Jaan Pillesaar ja paljud teised. Täieliku nimekirja esinejatest ja nende ettekande teemast leiad SIIT.

Kuuel paralleelsessioonil saab kuulata kümneid eksperte üle Euroopa, kes jagavad enda praktilisi kogemusi juhtimise, tehnoloogia, innovatsiooni ja turvalisuse kohta. Kaasa saab lüüa praktilistes töötubades ja aruteludes.

Margus Vaino tõdeb, et äride muutumine IT-põhiseks ootab ees kõiki Eesti ettevõtteid. „See konverents on heaks võimaluseks hoida end kursis digitaliseerimise vallas toimuvaga ning õppida teiste kogemustest. Kes teab, võib-olla on see hea viis, kuidas saada inspiratsiooni enda ettevõttele täiesti uue perspektiivi leidmiseks,“ sõnab Vaino lõpetuseks.

Lisainfo Tech Day konverentsi kohta: https://techdayconference.eu


Tech Day welcomes Dirk Hofmann

Dirk's background is in working with companies realizing the opportunities of the digital age. Identifying and sizing the opportunity and then define and execute the plan to create the desired business impact was his focus first on the corporate side with Siemens, Nokia and Deutsch Telekom and now, since he founded DAIN Studios 2.5yrs ago, to help companies (airlines, banks, consumer goods, pharma, energy, media, industrial, etc.) to build and execute their AI / Big Data strategy.

Dirk is one of the three Founders of DAIN Studios and the CEO of DAIN Studios Germany. DAIN stands for Digital, AI (Artificial Intelligence) and Insights providing AI and data consultancy, execution, and product development.

Dirk is a veteran in the consumer electronics industry having acted in various product, marketing, and strategy roles at Siemens, BenQ, Nokia, and Deutsche Telekom.
He has implemented corporate-wide, customer-centric innovation, big data and analytics programs including world-wide customer panels, Think Tanks and Trend Scouting Networks. At Nokia, he was in charge of setting up and leading the 100+ people staffed Consumer Data & Interaction Program and as part of Nokia’s digital strategy in late 2000’s.

Dirk´s main focus is to help companies in the area of data and AI strategy development, data-driven business model development, data ecosystem building, and AI based service development. As part of his responsibilities he defines and drives their transformation effort, change strategy and implementation programs. Big Data, Internet of Things, and agile development methods have been on Dirk’s agenda far before they became buzzwords. Dirk has a MA in Media Science, Psychology and Economics from the Ludwig Maximillian University in Munich.

Dirk's Expertease:​ Artificial Intelligence, Analytics, Insights, Big Data, Strategy, IoT, Smart Home, Smart Cities, Business Development, Management Consulting, Consumer Data, Personalized Service Development, Innovation Management, Trend Scouting, Data Mining, Market Research, Digital Media, ePublishing, Telecommunications, Mobilitiy, Consumer Electronics, Industrial Internet.

At Tech Day as a ending key note he will speak about the journey companies need to go through to make AI and data work for them. Demystify a bit the topic and highlight the key areas you need to work on (rather right talents, leadership, etc.) to make it work.

 

Seizing the AI Opportunity – the key steps towards a data-driven enterprise

- Beyond the hype – how to make AI work for your company?

- What drives success - what are the traps to avoid?

- What are the key enablers?

- How to get started?

- How to organize it to maximize the impact for the organization?

- Recruiting and retain required core talents

 


Eesti suurim tehnoloogiakonverents Tech Day toob digitaalse maailma koju kätte

Eesti suurim tehnoloogiakonverents Tech Day toob digitaalse maailma koju kätte

 

 „Kõigis valdkondades toimub suur digitaalne transformatsioon, mis ühelt poolt on seotud tehnoloogiliste muudatuste, teiselt poolt inimeste kompetentside muutumisega,“ selgitab Santa Monica Networksi tegevjuht Margus Vaino vajadust septembris Tallinnas toimuva tehnoloogiakonverentsi järele.

 

Meid ümbritsev maailm, meie ärid ja tehnoloogia on pidevas ja üha kiirenevas muutumises. Selleks, et jääda ellu igimuutuvas digimaailmas on vaja kohta või üritust, kus käsitletakse hetkel olulisi arenguid, tehnoloogiaid ja uusimaid suundi IT-maailmas, sõnab Vaino. Tema juhtimisel toimub 13. septembril Radisson Blu Hotel Olümpia Konverentsikeskuses Eesti suurim tehnoloogiavaldkonna konverents Tech Day, mis kaasab üle poole tuhande IT- ja tehnoloogiaeksperdi.

 

Enam kui tosin aastat tagasi Security Day nime all alustanud konverentsi idee oli teadvustada turvalisusega seotud teemasid ning jagada parimaid teadmisi ja kogemusi antud vallas. „Olime üks esimesi ettevõtteid, kes alustas taoliste ürituste korraldamisega. Kui esimestel aastatel räägiti konverentsil peamiselt juba eelpool mainitud turvalisusest, siis aja jooksul on käsitletavate teemade ring ning ürituse formaat märkimisväärselt kasvanud. Tänaseks on konverentsist saanud Eesti tehnoloogia valdkonna inimeste suurim kohtumispaik. Populaarseks on kujunenud juhtidele mõeldud ettekanded ja praktilised töötoad. Viimastel aastatel kindlasti ka digitaliseerumine ja uued tehnoloogilised trendid – AI, masinõpe ja teised olulised teemad, mis aina aktuaalsemaks muutuvad. „Seda, et praeguseks on saanud sellest oluline üritus Eesti IT-sektoris, näitab kõrgenenud huvi ja pidevalt kasvav osalejate arv, samuti osalejate positiivne tagasiside nii esinejatele, formaadile kui teemade aktuaalsusele,“ sõnab Vaino.

 

Digitaalne transformatsioon suurendab ettevõtte väärtusloomet

 

Suures osas ongi Tech Day hariv, kasulik ja inspireeriv konverents, kustühe päeva jooksul ammutada suur kogus praktilisi teadmisi. „See on hea võimalus kohtuda valdkonna kolleegidega ning mõtteid vahetada. Tegu on kohaga, kuhu kogunevad arvamusliidrid, spetsialistid ja oma ala eksperdid, kelle ühine joon on uudishimu tehnoloogia vastu ja soov muuta ühiskond paremaks,“ lisab Vaino.

 

Näiteks jagavad tänavusel konverentsil enda kogemusi tehnoloogiaettevõtja ja  juhtimiskonsultant Teemu Arina, Cisco Soome tegevjuht Mervi Airaksinen, Omniva tehnoloogiajuht Mart Nael, Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann, Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink, Välisluureameti peadirektor Mikk Marran, Helmese tegevjuht Jaan Pillesaar ja paljud teised. Kokku astub päeva jooksul kuuel paralleelsessioonil üles 40 esinejat, kes jagavad teadmisi juhtimise, tehnoloogia, küberturvalisuse, innovatsiooni teemadel, viivad läbi töötubasid ning jagavad parimaid praktikaid.

 

„IT-sektoris räägitakse palju digitaalsest transformatsioonist. Tegemist on väga olulise muutusega, mis puudutab meid kõiki. Minu jaoks on see tehnoloogia uudne kasutamine, et muuta toodet, teenust või protsessi oluliselt paremaks või efektiivsemaks,“ mõtiskleb Vaino selle üle, et eesmärk pole asendada olemasolevat teenust või protsessi digitaalsega, vaid parendada neid tehnoloogia abil.

 

„Lihtsustatult öeldes on transformatsioon meie tööviisi muutumine ja see tähendab kogu äritegevuse ümber kujundamist nii, et ettevõtte väärtusloome suureneb. Tulemuseks on organisatsioon, mis pakub oma klientidele, töötajatele ja omanikele parimat väärtust. Kõigis valdkondades toimub suur digitaalne transformatsioon, mis ühelt poolt seotud tehnoloogiliste muudatuste, teiselt poolt inimeste kompetentside muutumisega.“ Kuigi digitaalne transformatsioon võib sisaldada eri tehnoloogiaid, on hetkel olulisemad kindlasti pilvetehnoloogiad, asjade internet, big dataja tehisintellekt.

 

Järgmise paari aasta eesmärk on Vaino sõnul kasvada Baltikumi ja Põhjamaade suurimaks tehnoloogiakonverentsiks, nagu seda on juhtimisvaldkonnas Nordic Business Forum Soomes. „Tahame siia tuua maailma tippesinejad juhtimise, tehnoloogia ja turvalisuse valdkonnas, et nad jagaksid oma teadmisi ning kogemusi. Meie konverentsi suurem eesmärk on inspireerida, jagada teadmisi ja seeläbi luua tugev Põhjamaade ning Baltikumi ärijuhtide ja IT-inimeste kogukond.“

 

 

 

 


Tech Day welcomes Teemu Arina

We are hereby announcing one of our keyspeakers Teemu Arina who has a professional career of two decades as a technology entrepreneur, author and professional speaker. Mr. Arina is one of the forefront thinkers on the digital transformation of learning, work, leadership, health and - eventually - the future of humanity. His work focuses on studying the intersection of man and the machine and ways to improve productivity, health and wellbeing with biological and technological tools.

Mr. Arina has been selected as Top 100 most influential people in IT by TIVI (2016 Finland). Mr. Arina is a popular keynote speaker who has presented in USA, UK, Japan, Russia, China, and Germany among others and was selected as the Speaker of the Year by Speakersforum (2017 Finland). In his free time he enjoys photography, foraging and crazy biohacking experiments.

Teemu Arina is a versatile and visionary speaker, coach and consultant who has experience in advising leading players in various industries regarding digitalisation challenges and opportunities.

Teemu will be giving a presentation on Tech Day conference on Huma^n: Exponential Technologies in the Age of Biological Machines.
The current hype around wearables, mixed reality, AR/VR, blockchain and biohacking is a telltale sign of what's to come. The relationships with our tools has defined human progress in the industrial times and has taken industrial production and human productivity into an exponential trajectory. In the process we have doubled lifespan and moved human jobs to machines. This progress will only accelerate with technological paradigm shifts set forward by artificial intelligence, robotics, synthetic biology and advancements in human-computer interfaces. As humans we are already intricate machines – Constantly updating biological computers adapting to the environment through epigenetic change dictated by signals transmitted through our neural connections, metabolic pathways and gene transcription. In the 5th industrial revolution biological intelligence will merge with technological intelligence, forming a new entity that is no longer a human nor a machine. In other words, the very tools we have created will help us recreate ourselves as a species. Direct technological augmentation of human capabilities will be the largest shift since the industrial revolution.

Also Teemu will be having an exclusive workshop for up to 50 managers and leaders called Optimized Leader Workshop.
On this workshop you will learn everything you need to know as a leader to optimize your performance, health and wellbeing in guidance of one of the world's top experts on optimal human performance and biohacking. Discover the 20% that will result in 80% of improvement in your case by gaining deeper understanding of the underlying mechanisms of your biology and patterns of behaviour. Learn techniques to improve your physical & mental performance, speed up recovery, prevent injury & sickness and get more done. Biohacking is the art and science of optimizing yourself with the help of technological and biological tools – This workshop provides leaders insights and practical tools for more results at work without loosing the balance of what it means to be productive, healthy and happy.


The ever-changing digital world

How to survive amidst newest technologies?

Tech Day is a one day conference where you can learn about the latest technology news and best practices from leadership, security and innovation perspectives.

This year’s conference focus is on transformation, concerning the impact, risks and opportunities of technology and digital revolution in a wider context, e.g. for enterprises, corporate sector, and people in general.

We are bringing together 35 great speakers to present their best ideas and solutions and to combine knowledge and practice to find a best way to survive in a world full of technological transformations.

There will be six parallel sessions in which experts from all over Europe will share their practical experience on leadership, technology, innovation and security topics. You can also participate in different workshops and panel discussions.

Tech Day takes place on the 13th of September 2018 in Tallinn, at the Radisson Blu Hotel Olümpia Conference center. Formerly known as Security Day, the conference hosted by Santa Monica Networks has become Estonia’s biggest meeting place for like-minded people in the field of technology. The conference brings together IT specialists and leaders, corporate heads, as well as those interested in technology.

Subscribe to Tech Day Newsletter

Be the first to get the latest updates on Tech Day

subscribe

OR FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA: